Zajęcia rozwijające z algebry i geometrii – Katarzyna Witek
W projekcie wzięło udział łącznie 32 uczniów z klasy 1,2 i 3. Od września 2013 do grudnia 2015r. przeprowadzono 178 godz. z algebry oraz 332 godz. z geometrii, 45 godzin zajęć na platformie edukacyjnej oraz 48 godzin w formie warsztatów matematycznych, gdzie uczniowie mieli okazję doświadczać matematyki w przestrzeni 3D w programach komputerowych GeoGebra i SketchUp. Wszyscy uczniowie sprawnie posługują się programem graficznym GeoGebra rysując wykresy oraz konstrukcje z planimetrii. Poznali nowe możliwości GeoGebry 3D oraz programu Sketchup do konstrukcji brył. Powstała gra dydaktyczna z matematyki oraz kilka projektów wizualizacji przestrzennej. Uczniowie wspaniale sprawdzali swoje zdolności w dziedzinie (matematyki, biologii, chemii, fizyki, przedsiębiorczości) w rywalizacji drużynowej pracując z mapą topograficzną w terenie.
- Wyniki maturzystów 2014
Maturzyści 2014 wszyscy zdali maturę (8 uczniów), uzyskując średni wynik na poziomie podstawowym 82,5% (średni wynik w kraju 48%).
- Konkursy
Ola Spera została laureatką konkursu WEKTOR organizowanego przez Uniwersytet Szczeciński, którego tematem były macierze i wyznaczniki, czyli elementy będące bazą do programowania. Sześciu uczniów zostało laureatami konkursów ogólnopolskich i wojewódzkich: Ola Spera -laureatka WEKTORA i II miejsce w Polsce „Matematyczne Preteksty” w kat. kl. I oraz I miejsce w woj. w Matematycznych Mistrzostwach Polski Dzieci i Młodzieży „Matematyka innego wymiaru”; Magda Biegniewska -I miejsce w woj. MMPDiM, Michał Radecki-II miejsce w Polsce „Matematyczne Preteksty” w kat. kl. III, Daniel Walczak- IV miejsce w Polsce „Matematyczne Preteksty” w kat. kl. III, Hania Przytarska – finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Origami „Żuraw”). Karolina Wiśniewska i Monika Furman brały udział w I Powiatowym Konkursie Matematycznym i Języka Angielskiego „Z matematyką do Europy” i zdobyły III miejsce. Konkurs organizował ZSP w Drawsku Pom. ul. Połczyńska 7 (10.12.2015).
- Warsztaty matematyczne (przygotowane przez K. Witek i D. Stempień)
Uczniowie brali udział trzykrotnie w warsztatach matematycznych w Starej Studnicy. Pierwsze w styczniu 2014r z udziałem dr Przemysława Kamińskiego (wykładowcę na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, specjalistę w dziedzinie matematyki w języku angielskim) , potem kolejne w styczniu 2015 również z udziałem dr Przemysława Kamińskiego i tegoroczne w grudniu 2015 ze SketchUpem (2-4.12.2015) z udziałem dr Bronisława Pabicha lidera polskiej Grupy Roboczej SNM „Geometria Cabri”, instruktora TTT (Teacher teaching wit Technology) w zakresie stosowania komputerów w nauczaniu matematyki.
- Kilka wypowiedzi uczniów o warsztatach:
Adrian Kociuba 1d
Było mi bardzo miło uczestniczyć w warsztatach matematycznych. Był to wyjazd, który w niesamowicie ciekawy sposób przybliżył mi niektóre dziedziny matematyki. Gdyby nie ten wyjazd zapewne w liceum nie poznałbym części z nich. Pan dr. , który prowadził z nami zajęcia potrafił w skuteczny sposób wgłębić nas w dany temat .Jedzenie , było pyszne i co najważniejsze: Dobrze doprawione Poza tym całe warsztaty przebiegały w fantastycznej, pełnej humoru atmosferze. Było to bardzo ciekawe doświadczenie i jeżeli zdarzy się jeszcze okazja by uczestniczyć w takim wyjeździe to z pewnością pojadę po raz kolejny
Bartłomiej Grządziel 2b
Warsztaty bardzo mi się podobały, ponieważ dowiedziałem się że jest jeszcze wiele tajemnic w matematyce które może i kiedyś nawet ja rozwiąże Dowiedziałem się też że ocena z matematyki nie odzwierciedla mojej wiedzy matematycznej, ponieważ rozwiązałem dojść sporo problemów. Najbardziej ciekawa była praca z mapą w terenie.
Sylwia Gołębiewska 2b
Warsztaty matematyczne okazały się bardzo interesujące, w prawdzie w mało w nich było matematyki, ale nawet taka noga jak ja z informatyki dała sobie rade z kilku godzinnym korzystaniem z laptopa. Pan Doktor Pabich, z pewnością zaraził nas wszystkim swoim zamiłowaniem do geometrii. Bardzo miło było spotkać kogoś, kto posiada tak ogromna wiedzę w tym temacie, cieszę się, ze mogliśmy poznać namiastkę tego co ten uczony człowiek tak bardzo kocha. Dowiedzieliśmy sie kilku nowych rzeczy, np. o istnieniu złotej liczby. Zainteresowało mnie projektowanie brył oraz makiet w programie SketchUp. W czasie warsztatów panowała miła, przyjemna atmosfera, która zachęcała do współpracy. Mam nadzieje, że będę mogła po raz kolejny uczestniczyć w takiego typu spotkaniu.
Magdalena Katuszonek kl.I B
Jestem bardzo zadowolona, że skorzystałam z warsztatów matematyczno informatycznych w Starej Studnicy. Na tych warsztatach prowadzonych przez Profesora Bronisława Pabicha i Panią Katarzynę Witek nauczyłam się wielu nowych rzeczy m.in. zastosowanie stereometrii w praktyce. Zapoznaliśmy się z profesjonalnym oprogramowaniem do modelowania trójwymiarowych obiektów. Młodzież chętnie i z dużym zaangażowaniem brała udział zarówno w ćwiczeniach jak i w wykładach. Na warsztatach uczyliśmy się bawiąc. Atmosfera pracy była świetna. Jak bym miała okazje wziąć udział jeszcze raz chętnie bym skorzystała.
Bartek Rowiński 2d
Wg. mnie fajne jest to, że nauczyłem się czegoś nowego. Poza tym, pierwszy raz w życiu zobaczyłem osobę która jest takim pasjonatem tego co robi i nie znudziło się to po kilku latach. Miło było z panem zagrać w ping-ponga.
Agata Jasiewicz Ib
Warsztaty bardzo mi się podobały, Pan Doktor Pabich potrafił zaciekawić tematami oraz dobrze wyjaśniał niezrozumiane nam tematy. Dowiedziałam się bardzo dużo nowych, ciekawych rzeczy, dzięki którym łatwiej jest mi teraz zrozumieć matematykę. Atmosfera była bardzo przyjemna, więc można było czuć się jak w domu. Wyjazd uważam za zdecydowanie udany i jeśli pojawi się okazja pojechać jeszcze raz na pewno skorzystam.
Jakub Sankowski ID
Na warsztatach matematycznych było bardzo ciekawie panowała miła atmosfera dowiedzieliśmy się bardzo dużo nowych rzeczy o matematyce. Jeżeli w przyszłości odbędzie się taki wyjazd z chęcią z niego skorzystam
Szymon Kaczka 1d
Uważam że warsztaty matematyczne były interesujące, dowiedziałem się tam wiele informacji z zakresu matematyki i informatyki. Bardzo fajnie zorganizowane były zajęcia w terenie. Atmosfera była super i mile wspominam ten czas.
Karol Cylwik 1D
Warsztaty matematyczne uważam za udane. Dowiedziałem się bardzo dużo ciekawych informacji. Według mnie był to chyba najlepszy wyjazd szkolny w jakim brałem udział. Pan Doktor włożył wiele starań byśmy przez te 3 dni dowiedzieli się jak najwięcej. Atmosfera pracy odpowiadała mi jak najbardziej. Jeżeli w przyszłości będą organizowane takie warszaty to na pewno z miłą chęcią wezmę w nich udział.
Karolina Wiśniewska
Według mnie warsztaty, w których mieliśmy przyjemność wziąć udział były bardzo ciekawe. Wykłady przeprowadzone przez Pana profesora Bronisława Pabicha na długo pozostaną mi w pamięci, gdyż zaraził nas Swoją pasją do geometrii, która w połączeniu z nowościami technologicznymi, jakie obecnie można znaleźć na komputerach, dawała wspaniałe efekty wizualne. Na warsztatach nie można było narzekać na nudę, każda chwila była zaplanowana, uczyliśmy się, bawiliśmy się, ale i rywalizowaliśmy. Moim zdaniem było świetnie, oby więcej takich edukacyjnych wypadów.
Adrian Mielec 2b
Warsztaty wzbogaciły moją wiedzę na temat geometrii. Bardzo spodobał mi się konkurs w którym rozwiązywaliśmy grupowo krzyżówkę. Najbardziej zaciekawiło mnie budowanie naszego pałacu Wedlów w programie SketchUp. Atmosfera pracy była dobra gdyż między ciężką pracą Pan doktor opowiadał dowcipy.
Anna Półgrabska 1b
Warsztaty matematyczne bardzo mi się podobały. Jestem pewna, że warto było brać w nich udział. Zaciekawiły mnie wykłady prowadzone przez prof. Bronisława Pabicha, ponieważ mogłam się na nich nauczyć wiele nowych interesujących zagadnień matematycznych. Zadania, które wykonywaliśmy w programie SketchUp przyniosły wiele nowych doświadczeń. Wiem już jak wykonuje się skomplikowane bryły oraz modele budynków. Najbardziej spodobała mi się gra terenowa, która sprawiła wiele śmiechu i dobrej zabawy. Atmosfera byłą bardzo ciepła, miła, wręcz domowa. Jeśli taki wyjazd będzie organizowany w przyszłym roku z pewnością będę chciała wziąć w nim udział.
Piotr Skorulski
Na warsztatach matematycznych było bardzo miło i przyjemnie, pan doktor który udzielał wykładów był bardzo sympatyczny i chętnie się słuchało jego wywodów na temat różnych brył matematycznych. Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w takich warsztatach.
Kalisz Pomorski 12.12.2015r. Opracowała: Katarzyna Witek